niedziela, 1 lutego 2015

Jak i czym nakładać minerały (podkłady, róże, korektory)? Pędzle, metody i porady.


Już pisząc poprzedniego posta o minerałach:


wiedziałam, że napiszę tę notkę. Temat nakładania minerałów jest bardzo ważny (nie mniej niż ich wybór!), a jednocześnie bardzo obszerny, więc nie chciałam tworzyć niemalże pracy dyplomowej w jednym poście :D Słowem wstępu mogę powiedzieć, że sposób nakładania minerałów i rodzaj pędzla mają przeogromne znaczenie w efekcie, jaki uzyskamy. Oczywiście ważne są tutaj również nasze przyzwyczajenia i upodobania - każdy prędzej czy później wypracuje swoją ulubioną technikę, ale chciałabym się z Wami podzielić moimi dotychczasowymi przemyśleniami :) Zmieniały się one wielokrotnie w czasie mojej "mineralnej przygody", dopiero od jakiegoś czasu myślę, że to jest już to, co będę praktykować dalej.


Krok 1: wybór pędzla


Pędzle do podkładów mineralnych


Na powyższym zdjęciu znajdują się posiadane przeze mnie pędzle, którymi częściej lub rzadziej nakładam podkłady mineralne. Po lewej - trzy "kulki", po prawej cztery "flat topy", czyli pędzle płasko ścięte

Ogólnie rzecz biorąc - pędzle do podkładu mineralnego dzieli się na:
 • flat top - zapewnia lepsze krycie, wygodniej się nim "stempluje" podkład na twarzy
 • kulka (zaokrąglone włosie) - na ogół łatwiej nim operować w zakamarkach twarzy np. przy skrzydełkach nosa, zapewnia naturalniejszy wygląd podkładu, najwygodniejsze są ruchy koliste lub krótkie przeciąganie po twarzy
 • kabuki (kulka z płaskim trzonkiem) - tak samo jak kulka, tyle że z płaskim trzonkiem
Niestety ja typowego kabuki do minerałów jeszcze nie mam, choć bardzo ślinię się do tego z Lily Lolo (i na pewno go sobie sprawię prędzej czy później!)
Aktualizacja: pędzel mam, uwielbiam! Recenzja 1 / Recenzja 2

Ale pamiętajmy, że krycie zależy mocno od rodzaju podkładu ;) Ja na przykład potrzebuję dużego krycia, a mimo to sięgam po kulkę, bo najwygodniej mi się nią operuje i podoba mi się efekt, jaki nią uzyskuję. A ponieważ moje podkłady kryją dobrze, to zupełnie nie mam na co narzekać :)


Flat topy - Zacznę od najbardziej do najmniej lubianych:

Jeżeli sięgam po flat topa (a robię to raczej rzadko), to właśnie po Sunshade Minerals, który pochodzi z zestawu 18 sztuk (recenzja Sunshade Minerals i porównanie z Hakuro). Moim zdaniem jest bardzo dobry. Ma włosie nie za krótkie (więc nie jest sztywne), nie za długie (więc nie wygina się za mocno w kontakcie z twarzą), odpowiednio sprężyste. Dosyć rozłożyste i gęste, więc pozwala na szybką aplikację podkładu na twarzy. Baaaaardzo mięciutkie, nie jest ani zbyt zwarte (więc nie robi tapety), ani zbyt puchate (więc nie oprósza twarzy jakby podkład był pudrem). Nie gubi włosków. To po prostu złoty środek pod każdym względem - uwielbiam ten pędzel.

Aktualizacja: obecnie z flat topów najczęściej sięgam po Neauty Minerals (recenzja), Pixie Cosmetics, Sunshade Minerals lub Hakuro H50 (recenzja) :)


Dalej w mojej "hierarchii" są dwa pędzle, które są moim zdaniem niemal identyczne, więc nie ma żadnego sensu, bym pisała o nich z osobna. Mowa o dwóch flat topach z krótkim trzonkiem - od Sunshade Minerals (19 zł w sklepie wizazysci - KLIK) oraz Annabelle Minerals (32,90 zł w sklepie AM - KLIK). Długość trzonka i skuwki dokładnie ta sama, włosie jest niemal identyczne. Sunshade ma odrobinę dłuższe (ale to dosłownie milimetr - dwa) i gęstsze, bardziej rozłożyste. Włosie w obu pędzlach jest TAK SAMO mięciutkie, sprężyste i nie wypada, w sumie to są naprawdę bardzo dobre pędzle typu flat top, niemal tak samo dobre jak Sunshade Minerals z długim trzonkiem o którym pisałam chwilę temu. Mi się po prostu wygodniej trzyma za dłuższą rączke :) Gdybym się miała do czegoś przyczepić, to byłaby to cena pędzla AM - Sunshade jest prawie 13 złotych tańszy, a niemal identyczny :) Z czystym sumieniem mogę je polecić.

Aktualizacja: obecnie wolę Neauty Minerals od Annabelle Minerals :) Recenzja
Dalej mam zdjęcia porównawcze AM oraz SM z długim trzonkiem - SM jest bardziej rozłożysty, szybciej się z nim współpracuje :)Na ostatnim miejscu z flat topów jest posiadany przeze mnie Hakuro H51. Przyznam szczerze, że żałuję, że nie wzięłam H50 (o szerszym włosiu), prawdopodobnie sprawdziłby się znacznie lepiej. Włosie w H51 jest bardzo krótkie, sztywne, gęste i mega zwarte. Trzyma się jak diabli i w kontakcie ze skórą się w ogóle do niej nie dopasowuje, dlatego ciężko mi się nim nakłada minerały. Niestety łatwo o przegięcie i "tapetę" na twarzy. Ogólnie to jest bardzo dobry pędzel, ale dużo lepiej sprawdza się do gęstych podkładów płynnych, a nie o nich dzisiaj mowa :)

Aktualizacja: Hakuro H50 sprawdza się o niebo lepiej ;) Recenzja Poniżej porównanie SM z długim trzonkiem z Hakuro, ale ciężko je ze sobą porównywać i być może nie powinnam tego robić, bo to są po prostu dwa zupełnie różne pędzle o innym kształcie i przeznaczeniu:Pędzle typu "kulka" 

Tych mam mniej, więc zmieściły się wszystkie razem na zdjęciach :D 

Od lewej najbardziej lubiane: 
Sunshade Minerals z zestawu 18szt (KLIK), 
Hakuro H54 (KLIK) - cena 34 zł, 
Sunshade Minerals long handled kabuki (KLIK) - cena 19 zł.

Makijaż wykonany "kulką" wygląda dużo naturalniej niż przy użyciu flat topa, a najwygodniejszymi ruchami są  koliste. Być może jestem monotematyczna, ale również w tym przypadku Sunshade Minerals z zestawu sprawuje się u mnie najlepiej. Ma idealną długość włosia, jest mega mięciutkie, nie wypada. Ponownie jak w przypadku flat topa, zachowuje złoty środek w dwóch kwestiach: pomiędzy zwartością (nie za zwarte, nie za puchate) oraz długością włosia (nie za krótkie, nie za długie). Włosie ma przycięte podobnie do Hakuro H54, ale jest ono bardziej rozłożyste, więc aplikacja minerałów idzie znacznie szybciej.  Kiedy dotykam włosia palcami, wydaje mi się, że jest tak samo miękkie, ale kiedy stempluję się po twarzy, to Hakuro H54 kłuje bardziej! Hakuro H54 jest mniejszy, trzeba się nim więcej namachać :) Też jest dobrej jakości i w sumie nie mam się do czego przyczepić, ale po SM sięgam znacznie częściej - jeżeli oba pędzle są czyste, na 100% sięgnę po SM, a nie po Hakuro. Gdybym nie miała SM, pewnie wychwalałabym Hakuro jakim jest świetnym pędzlem, ale mając porównanie - Sunshade wygrywa. Z kolei trzeci pędzel - Long Handled Kabuki, też Sunshade Minerals, zupełnie się u mnie nie sprawdził i sięgam po niego sporadycznie, częściej do pudru niż do podkładu. Ma bardzo długie włosie, które mocno się wygina w kontakcie ze skórą i przez to ciężko nim precyzyjnie manewrować - sam robi, co mu się podoba :). Ale za to jest mięciutki i nie wypadają z niego włoski. W dodatku ma zupełnie inny kształt, włosie jest ledwie zaokrąglone, więc mam wrażenie, jakby to był bardziej flat top niż kabuki, taka spłaszczona ta kulka. Przez to nie dociera aż tak skutecznie we wszystkie zakamarki twarzy. Po prostu nie lubię nakładać tym pędzlem minerałów, nie odpowiada mi :P

Aktualizacja: obecnie z kulek/kabuki lubię najbardziej Lily Lolo Super Kabuki (recenzja 1, recenzja 2), Sunshade Minerals z długim trzonkiem, Say Makeup Powder Brush (recenzja), Glambrush T101, Ecotools Bronzer Brush, Earthnicity kabuki (recenzja)
Pędzle do różów mineralnych:

Lily Lolo ma w swojej ofercie taki pędzel do różu (nie mam go, ale raczej mnie nie kusi):


Źródło: KLIK

A tutaj na zdjęciu cała gromadka pędzli, które częściej lub rzadziej służą mi do nakładania różu mineralnego :)


Ponownie zaczynam od najbardziej do najmniej lubianego - najczęściej sięgam po... Hakuro H21 :D Tak, wiem że ten pędzel z założenia niekoniecznie służy do różu mineralnego (to po prostu pędzel do różu - jakiegokolwiek), ale absolutnie genialnie mi się nim nakłada minerały. Jego ogromnym atutem jest kształt - oprócz tego, że skośnie ścięty, to jeszcze mocno rozczapierzony - po prostu taka miotełka. W ogóle nie jest zwarty i o ile do podkładu to może być duży minus, tak do różu jest to ogromnym atutem. Już wyjaśniam dlaczego - otóż, róże mineralne są piekielnie napigmentowane... ;) Nabranie odrobiny różu na taką miotełkę powoduje, że z ogromną łatwością można nałożyć na policzki "mgiełkę koloru", bo cały róż się rozprasza po włosiu. Jeżeli pędzel jest zbyt zwarty, łatwo o efekt "zakreślacza" na twarzy i trzeba się bawić w rozcieranie granic. W Hakuro H21 nie trzeba, bo efekt od razu jest świetny :) W drugiej kolejności sięgam po Ecotools do różu - tutaj znowu pędzel, który nie jest dedykowany do minerałów, łatwo da się nabrać minerały na czubek pędzla (dzięki temu że ma szpiczasty kształt), a bokami sobie rozcierać :) Mięciutki i przyjazny. Następnie (ale dość rzadko) sięgam po pędzel z zestawu Sunshade Minerals - jest malutki, więc trzeba się troszkę namachać by uzyskać pożądany efekt, ale w miarę puchaty, więc da się rozetrzeć łatwo ewentualne niedoskonałości. Sporadycznie sięgam po pędzel Annabelle Minerals - ma odpowiednią wielkość, ale jest dosyć zwarty, więc łatwo o wspomniany wcześniej efekt zakreślacza przy tak napigmentowanych minerałach. Oczywiście da się nim nałożyć róż, ale trzeba mieć więcej wprawy. Najrzadziej sięgam po LancrOne F58 - ma mięciutkie włosie, ale mega zwarte, więc tak jak poprzednio łatwo o plamę różu :) Dobrze rozciera się nim ewentualne granice, ale po co brudzić kolejny pędzel tylko po to by rozetrzeć, skoro można nałożyć go od razu super przy pomocy mojego ulubieńca Hakuro H21?

Aktulizacja: obecnie najbardziej lubię Zoeva 127 (recenzja) lub Hakuro H21 (recenzja). Mam też kilka nowych pędzli skośnych o syntetycznym włosiu, ale średnio je lubię (Annabelle Minerals, Say Makeup, Hakuro H24) . Praca z włosiem naturalnym jest dla mnie zwyczajnie szybsza i łatwiejsza.

Porównanie Annabelle Minerals i Sunshade Minerals, czyli pędzli z założenia "dedykowanych" dla minerałów, które wcale nie sprawdziły się u mnie tak dobrze: Po lewej SM, po prawej AM: I pędzle "niemineralne", z których 2 sprawdzają się bardzo dobrze, a LancrOne niestety nie:

Pędzle do korektorów mineralnych

Lily Lolo:

Źródło: KLIK

Annabelle Minerals:

Źródło: KLIK

Ja przyznaję szczerze i bez bicia, że nie mam żadnego pędzla dedykowanego dla korektora mineralnego. Ale za to mam dwa inne pędzle, które genialnie mi do tego służą, więc na razie nie odczuwam żadnej potrzeby zakupu :)Mowa o pędzlu do cieni Ecotools oraz śmiesznemu mini-flat topowi z zestawu Sunshade Minerals, którego nawet nie wiedziałabym jak wykorzystać, a spisuje się świetnie do korektora :) 

Zacznę od tego "kopytka" z SM - to taki skośnie ścięty mini flat top. Świetnie da się nim nałożyć korektor punktowo, jest miękki więc nie kłuje. Dzięki szpiczastej końcówce jest precyzyjny, a dzięki płaskiej powierzchni szybko da się nim pokryć większą powierzchnię.


Pędzlem Ecotools do cieni najlepiej nakłada mi się większe partie skóry. Uwaga, nakładanie korektora mineralnego pod oczy może przesuszyć skórę. 

Aktualizacja: obecnie na niedoskonałości najczęściej aplikuję korektor mineralny lub kryjący podkład mineralny (też w roli korektora ;)) punktowo za pomocą pędzla typu pencil brush, najczęściej jest to Zoeva 230 (recenzja)


Krok 2: na mokro czy sucho?

Istnieją dwie metody aplikacji podkładu mineralnego - na mokro lub na sucho. Metoda "na mokro" polega na tym, że przed nabraniem podkładu, pryskamy pędzel wodą (najlepiej termalną, ew. mineralną) lub hydrolatem. Zdecydowanie zmniejsza to osypywanie się podkładu (czyste stanowisko pracy), zwiększa jego kremowość oraz krycie. Bardzo ważne jest to, żeby pryskać ilością minimalną - tzn. jeżeli przelewamy hydrolat do buteleczki z atomizerem, to będzie to jedno (max 2!) psiknięcie z daleka, a jeżeli woda termalna w sprayu to oczywiście nie trzymamy go wciśniętego przez 10 sekund :D Jeżeli pędzel będzie zbyt mokry, to podkład zrobi ciasto na twarzy, będzie go trudniej rozprowadzić, mogą się porobić smugi, generalnie - błoto :)) Minusem tej metody jest to, że istnieje większe ryzyko warzenia się podkładu na twarzy, więc jeżeli to odnotowałyście, spróbujcie na sucho. Metoda "na sucho" nie wymaga pryskania - po prostu nabieracie podkład na pędzel i nakładacie go na twarz ;)) Moim zdaniem podkład wygląda znacznie naturalniej i lepiej się rozprowadza - tzn. bardziej równomiernie, bez plam. Krycie jest mniejsze, ale dla mnie i tak zadowalające (w przypadku AM wersja matująca oraz Amilie Coverage). W metodzie na sucho można (i warto!) na koniec spryskać twarz właśnie wodą termalną/hydrolatem - też jedno-max. dwa psiknięcia. Podkład się lepiej scali na twarzy, zniknie efekt przesadnej pudrowości, będzie wyglądał po prostu mega naturalnie, z efektem zdrowej skóry - lekki "glow", ale nie latarnia :) 

Osobiście stosuję metodę na sucho, ale pryskam twarz wodą różaną po aplikacji - najlepiej mi to odpowiada. Podkład jest równomiernie rozprowadzony, krycie jest bardzo dobre, a na koniec woda scala go na twarzy i eliminuje efekt pudrowości, dzięki czemu makijaż wygląda naturalnie :) 


Krok 3: w jaki sposób nabierać minerały na pędzel?

Sprawa jest bardzo prosta :) 

1. Przygotowujemy sobie głębszy talerzyk/miseczkę/jakąś pokrywkę (czyste i zdezynfekowane! u mnie zawsze stoi spirytus w atomizerze na parapecie :D). Równie dobrze może być też wieczko od opakowania podkładu, ale niektóre są bardzo płytkie i trzeba się mocno skupiać na tym, by nie rozsypać podkładu, więc czemu by sobie nie ułatwić życia ;) U mnie na zdjęciu jest to pokrywka od opakowania z sitkiem 40 ml z Kolorówki (KLIK)

2. Wsypujemy odrobinę podkładu do środka:


2a. Punkt "opcjonalny" - na tym etapie pryskamy sobie pędzel, jeżeli chcemy aplikować minerały "na mokro" - ja tego nie robię.

3. Obtaczamy pędzel dookoła, tak jakbyśmy chciały dokładnie "wmasować" podkład w pędzel 


4. Stukamy pędzlem o brzeg pokrywki, by strzepać nadmiar podkładu - jeżeli będzie za dużo podkładu w jednym miejscu, to porobimy sobie plamy na twarzy ;) Równomierne rozprowadzenie podkładu na pędzlu = równomierne rozprowadzenie na buzi


Całość powinna wyglądać mniej więcej tak:


Rada: żeby uniknąć osypywania się podkładu dookoła, można jeszcze stuknąć trzonkiem o biurko/stolik, żeby podkład wpadł głębiej w pędzel. 


Krok 3: w jaki sposób aplikować minerały?

Istnieją różne techniki aplikacji minerałów:

1. Ruchy koliste - najpopularniejsze i chyba moje ulubione. Pozwalają na szybkie, dokładne  i równomierne rozprowadzenie minerałów na twarzy, a efekt jest naturalny. 

2. Stemplowanie - pozwalają na uzyskanie większego krycia, bo "wbijamy" podkład w pory skóry, zamiast go rozcierać na twarzy. Metoda nieco bardziej czasochłonna, bo trzeba dokładnie ostukać skórę w każdym miejscu i w taki sposób, żeby nie było plam :)) 

3. Krótkie, delikatne ruchy posuwiste - dobre dla podrażnionej cery, są najdelikatniejsze dla skóry. 

Dobrze jest umiejętnie łączyć te sposoby - na przykład jeżeli potrzebujecie dużego krycia na brodzie, a małego na policzkach, to brodę można sobie postemplować, a na policzki nałożyć podkład ruchami kolistymi. Wszystko robimy na wyczucie, tak żeby pasowało to naszej skórze. 

Podsumowując - na to, jak minerały będą wyglądały na twarzy, ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim:
 • stan cery - kiedy miałam cerę mocno przesuszoną przy kwasach, podkład mineralny bardzo mocno podkreślał suche skórki, a skóra domagając się nawilżenia, przetłuszczała się szybciej, twarz szybciej się świeciła, a minerały były mniej trwałe. Często zdarzało się im również warzyć w kontakcie z sebum. Wystarczyło, że doprowadziłam skórę do ładu i te problemy zniknęły jak ręką odjął - skóra jest matowa na długo, podkład trzyma się cały dzień, nic się nie warzy
 • krem użyty pod minerały - to też jest bardzo ważne, np. na zbyt tłustym kremie może się robić "ciasto" na twarzy, a minerały będą mniej trwałe. Ja rano nakładam krem z filtrem Vichy Capital Soleil matujący SPF50 (link do recenzji) i współgra on genialnie z makijażem mineralnym, więc szczerze polecam :) Aktualizacja: używam różnych lekkich filtrów ;) 
 • wybór pędzla - flat top zapewnia większe krycie, ale mniej naturalny efekt, najwygodniejsze ruchy to stemplowanie, kulką/kabuki łatwo dotrzeć we wszystkie zakamarki twarzy, efekt jest naturalniejszy, najwygodniejsze ruchy to koliste
 • metoda: na sucho/na mokro - metoda na mokro zapewni lepsze krycie, ale należy być ostrożnym bo za mocno zwilżony pędzel porobi plamy/ciasto na twarzy, podkład może się warzyć. Na sucho podkład bardziej się osypuje, ale łatwiej rozprowadzić go równomiernie i wygląda naturalniej
 • spryskanie twarzy po aplikacji - jeżeli aplikujemy podkład na sucho, to warto spryskać (z umiarem!!) twarz hydrolatem/wodą termalną, żeby scalić makijaż, sprawić żeby wyglądał naturalniej, mniej pudrowo. U mnie sprawdza się to doskonale. 
 • sposób aplikacji - ruchy koliste dające naturalny, równomierny efekt, stemplowanie zapewniające większe krycie, lekkie ruchy posuwiste delikatne dla skóry podrażnionej lub mix ;))
 • no i oczywiście... wybór podkładu :D Nie zniechęcajcie się, jeżeli testowany podkład źle u Was wygląda. Każdy zachowuje się nieco inaczej - niektóre są bardziej kremowe, inne bardziej suche, jedne szybko powodują błysk, inne zapewniają mat na długo, niektóre kryją lepiej, a inne gorzej. Metodą prób i błędów na pewno znajdziecie podkład idealny :) Zawsze warto zamawiać próbki przed zakupem!
Pamiętajcie też, że moje odczucia mogą różnić się od Waszych - testujcie różne metody na własnej skórze, dopiero wtedy przekonacie się, co jest dla Was najlepsze :))Mam nadzieję, że post okaże się dla Was przydatny :) 
A Wy w jaki sposób aplikujecie minerały?

Dziękuję za odwiedziny! :)

Jeżeli podoba Ci się tutaj - polub mnie na Facebooku oraz Instagramie,
będzie mi bardzo miło, a Ty nie przegapisz żadnych nowości! :)38 komentarzy:

 1. skarbnica wiedzy o minerałach, super wpis :) jeszcze nie mam swoich, ale kusza tak bardzo, że kiedyś z pewnością bede je mieć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło, dziękuję :)) Jak spróbujesz, to przepadniesz, zobaczysz :))

   Usuń
 2. Wow, ale masz kolekcję pędzli! :) Ja nadal używam tylko tradycyjnych podkładów, jednak w przyszłości chętnie wypróbuję i ten rodzaj :) A do nakładania tych, które mam najbardziej lubię pędzle typu kulka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze, że im więcej pędzli wpadało w moje ręce, tym bardziej się przekonywałam, że ich wybór ma ogromne znaczenie - nie tylko w makijażu mineralnym. Warto mieć dobre akcesoria, bo się przekłada na wygodę i efekt malowania :) Też lubię kulkę, nawet do tradycyjnych podkładów :)

   Usuń
 3. spory zestaw pedzli mineralnych,ja posiadam tradycyjne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko niektóre są tu typowo mineralne :) A które tradycyjne lubisz?

   Usuń
 4. Ja muszę kupić porządne pędzle do różu i rozświetlacza. Bardzo ciekawy wpis i do tego ten instruktaż - rewelacja:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do różu (nie tylko mineralnego) polecam H24, świetny pędzel, który mnie sobą po prostu oczarował :) Bardzo mi miło, dziękuję pięknie :)

   Usuń
 5. Kurczę, temat rzeka! Sama jestem z tych nieminerałowych, ale jak patrzę na Twój wpis, to widzę że technika aplikacji znacznie się różni w porównaniu z tą stosowaną przy typowych produktach do makijażu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to temat rzeka :) A jak jeszcze weźmiemy pod uwagę, że różne osoby mogą mieć jednak różne odczucia, to już w ogóle... :)) Oj tak, technika znacznie się różni

   Usuń
 6. Ja aplikowałam pędzlem Sephora. Lubię go do tego stopnia że kupiłam drugi taki sam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę pamiętać :) Z Sephory jeszcze nie miałam żadnego pędzla :)

   Usuń
 7. Świetna notka, dosłownie kompendium wiedzy dla wszystkich zaczynających przygodę z minerałami i pędzlami. dobra robota :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło! :) Dokładnie to chciałam przekazać, pisząc tego posta :)

   Usuń
 8. Rewelacyjny post! Dużo się z niego dowiedziałam. Ja używam pędzla kabuki Earthnicity nie tylko do minerałów ale również do pudru w kamieniu. Minerały mi się skończyły (oprócz różu) i powróciłam jakoś do drogeryjnych podkładów, używam Lirene City Matt oraz puder w kamieniu Rimmel Stay Matte.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :* Cieszę się, że mogłaś się dowiedzieć czegoś nowego :) Wygooglowałam sobie ten pędzel, wygląda bardzo fajnie, chociaż przyznam szczerze, że ten z Lily Lolo kusi mnie trochę bardziej, a cenę mają zbliżoną. Pamiętam Twoją recenzję City Matt :) Ja odnoszę wrażenie że posiadane przeze mnie "resztki" podkładów drogeryjnych już mi nie pasują odcieniem, pomalowałam się dziś L'Oreal True Match W1 i czułam się trochę "dziko", bo mocno odcinał się od szyi (za ciemny), na szczęście cały dzień chodziłam w szaliku, więc nikt nie miał okazji tego zobaczyć :))

   Usuń
 9. super post! ja mam ten pędzel LL do różu i dobry jest, skuś się ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo :))) Kurczę, myślałam że portfel odetchnie z ulgą, a tu znowu pokusy... :) Ale najpierw spróbuję tego kabuki :)

   Usuń
 10. Kochana wpis świetny :) ja na dzień obecny używam pędzla Hakuro typu flat top i bardzo fajnie mi się nim nakłada minerały :) minerały nakładam metodą stemplowania :) zakupiłam ostatnio gąbeczkę Real Techniques i mam zamiar nakładać nią minerały na mokro, ciekawe czy zda egzamin taka metoda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :* A którego flat topa masz z Hakuro? Daj znać jak się sprawdzi gąbeczka, ja jeszcze nigdy nie miałam z żadną styczności, ostatnio dostałam jedną jako bonus w przesyłce od Patrycji z bloga Skleping mode:on, ale jeszcze nie miałam okazji spróbować :) Muszę to zmienić :P

   Usuń
 11. nie wiedziałam, że podkład nakładany na mokro może się ważyć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie zachodzi taka zależność przy minerałach :)

   Usuń
 12. Ja do tej pory malowałam się nago, żeby nie pobrudzić ciuchów, bo puder się strasznie sypał :D Nie weidziałam, że można na mokro :P Muszę wypróbowac;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O matko, to mnie powaliłaś na łopatki :D Haha :D Spróbuj na mokro, może polubisz :) Ja się maluję w piżamie, ale na sucho :)

   Usuń
 13. ja H51 właśnie używam do gęstych podkładów :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Naprawde przygotowalas swietny post i pokazalas jak samam to robisz :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Super wpis a tak spytam z innej beczki - jak robisz te animacje ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Telefonem :) Odkąd zmieniłam na nowszy model, mogę robić tzw. "animowane zdjęcia" czyli gify. Ale wiem, że niektóre dziewczyny robią filmiki aparatem i konwertują do pliku gif :)

   Usuń
 16. wpis dopracowany w 100% i mega przydatny:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo bogaty post na temat minerałów :) pędzel Hakuro do różu wygląda identycznie jak pędzel z Lancrone, który mam i bardzo lubię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że Ci dobrze służy :) LancrOne to ten sam producent, co Sunshade Minerals, a pędzle SM zdecydowanie lubię :)

   Usuń
 18. Ja mam pędzel kabuki od Earthnicity Minerals i jestem bardzo zadowolona, a ciężko z moją alergią znaleźć pędzel który nie podrażni i jest miekki i z syntetycznego włosia. Taki właśnie jest kabuki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tym pędzlu słyszałam pozytywne opinie, pamiętam o nim :) Super, że jesteś zadowolona :)

   Usuń
 19. Tego nie miałam, ale z ręką na sercu mogę polecić korektor od Earthnicity Minerals. Mam sporo przebarwień a on potrafi do dobrze ukryć, a nie wygląda jak maska na twarzy :) Stapia się z cerą przez co wygląda bardzo naturalnie .

  OdpowiedzUsuń