wtorek, 14 maja 2019

Soczewki kontaktowe a makijaż

Soczewki kontaktowe a makijaż, makijaż a szkła kontaktowe, kosmetyki

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi często zastanawiają się nad tym, co zmieni się w zakresie makijażu. Czy mogę wykonywać makijaż, nosząc soczewki kontaktowe? Jakie produkty do makijażu wybierać, a jakich unikać? Zaaplikować soczewki przed czy po wykonaniu makijażu? Na te (i wiele innych) pytań znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym wpisie. 

Soczewki kontaktowe noszę codziennie od około 11 lat (wow, to daje ponad cztery tysiące aplikacji!) i są dla mnie jednym z najcudowniejszych dobrodziejstw ludzkości ;). Na ten moment nie wyobrażam sobie powrotu do okularów (które nosiłam od wczesnego dzieciństwa - jeszcze przed pójściem do szkoły do około 16 roku życia!!!) z kilku powodów, przede wszystkim... związanych z urodą! Po pierwsze i najważniejsze, nie podobam się sobie w okularach. Lubię swoje łagodne rysy twarzy, a okulary zdecydowanie zmieniają mój wizerunek. Musiałabym również wykonywać mocniejszy makijaż, by był widoczny zza oprawek. Dzięki soczewkom, mój makijaż zawsze jest na pierwszym planie, niczym niezasłonięty. Samo wykonywanie makijażu jest również łatwiejsze - robię go już z założonymi soczewkami, więc z pełną zdolnością widzenia. Użytkowniczki okularów są skazane na trudności podczas malowania się :). Dodatkowo, jako posiadaczka długich i prostych rzęs, aż za dobrze znałam problem jeżdżenia nimi po szkłach okularów. Omija mnie także problem wiecznie wytartego podkładu od nosków ;). Zawsze denerwował mnie również brak pełnej wygody w okularach - lubię czasem podeprzeć głowę o rękę na biurku, w czym okulary przeszkadzają, podobnie z położeniem się na chwilę w ciągu dnia. Nie sposób pominąć ciągłego parowania i spływających kropli deszczu... Szkła kontaktowe eliminują wszystkie wady okularów!


Makijaż a soczewki kontaktowe


Nosząc soczewki kontaktowe, absolutnie nie musisz rezygnować z makijażu. Generalnie większość zasad wiąże się z unikaniem produktów, które mogą się pylićosypać, rozpuścić do oka lub je podrażnić. Najważniejszą zasadą jest: najpierw soczewki, potem makijaż. Chodzi o to, by żadne drobinki nie dostały się pod soczewkę podczas jej późniejszej aplikacji, co mogłoby pogorszyć jakość widzenia, uszkodzić soczewkę, a nawet wywołać infekcję oka. Dodatkową zaletą jest fakt, że podczas malowania się masz już pełną zdolność widzenia ;). Wieczorem zasada jest identyczna - najpierw ściągamy soczewki, później wykonujemy demakijaż

Soczewki kontaktowe a makijaż, makijaż a szkła kontaktowe, kosmetyki

Jakie kosmetyki wybierać nosząc soczewki kontaktowe?


Szczerze mówiąc, jeszcze nie zdarzyło mi się, by jakikolwiek produkt mi zaszkodził z uwagi na noszenie soczewek. Niemniej jednak najbezpieczniej będzie jednak wybierać produkty hipoalergiczne, przeznaczone dla oczu wrażliwych, bezzapachowe, najlepiej również beztłuszczowe

Szczególnie należy uważać na kleje do sztucznych rzęs - sam klej, jak również jego opary mogą być drażniące dla oczu, zaleca się całkowitą rezygnację z aplikacji sztucznych rzęs, ale czasem produkty mają adnotację "odpowiedni dla osób noszących soczewki kontaktowe". Niektórzy zalecają założenie soczewek dopiero po sztucznych rzęsach, na wszelki wypadek. W przypadku tuszów do rzęs, lepiej wybierać te bez włókien zagęszczających/wydłużających, które mogłyby się osypać do oka. Dobrym wyborem będzie tusz/eyeliner wodoodporny, zmniejszający ryzyko rozpuszczenia się i wpłynięcia do oka. Należy zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki stosowane na linii wodnej oka (np. cielista kredka do oczu), które mają największe ryzyko kontaktu z soczewką i okiem - najlepiej z nich zrezygnować, ale jeśli to niemożliwe, należy wybrać możliwie najłagodniejsze i zastygające/wododporne, nietransferujące. Podobno nie zaleca się stosowania cieni w kremie z uwagi na ich ryzyko zmigrowania do oka, choć nieco mnie to dziwi, gdyż osobiście uważam, że łatwiej jest bezpiecznie nałożyć cień w kremie i pozostawić do zastygnięcia (wszystkie cienie w kremie aktualnie istniejące na rynku, z którymi miałam styczność, były zastygające), niż uniknąć osypywania się cieni klasycznych. 

Podczas demakijażu warto wybierać możliwie najłagodniejsze produkty, szczególnie te do oczu wrażliwych. Ponownie przypomnę zasadę - najpierw wyciągamy soczewki, później wykonujemy demakijaż! Chyba nie muszę mówić, że nie należy spać w makijażu, a demakijaż przed snem to podstawa? :) Nie tylko ze względu na to, by skóra mogła odpocząć, to również kwestie bezpieczeństwa - w ciągu nocy kosmetyki mogą się wykruszyć/rozpuścić, przedostać do oczu i je podrażnić.


Technika aplikacji kosmetyków


Bardzo ważne jest umiejętne stosowanie kosmetyków. Należy zachować szczególną ostrożność przy aplikacji pudru - koniecznie zamknąć oczy, by pylący się puder nie trafił do oka, co może sprawić duży dyskomfort, wysuszając soczewkę, a nawet ją uszkodzić. Warto strzepać nadmiar produktu z pędzla, by uniknąć nadmiernego pylenia i osypywania. Ciekawą opcją może być aplikowanie pudru wilgotną gąbką, choć ja akurat nie praktykuję. To samo tyczy się cieni do powiek, lepiej wybrać prasowane niż sypkie oraz należy uważać na ich osypywanie się, szczególnie w przypadku cieni o dużych drobinkach - brokat mógłby uszkodzić soczewkę, a co gorsza - nawet oko (artykuł ku przestrodze). Najlepiej byłoby całkowicie unikać cieni z brokatem. Tuszując rzęsy, warto zachować szczególną ostrożność, by nie ubrudzić soczewki lub nie ukłuć się szczoteczką w oko, jak również tuszować rzęsy zachowując odstęp od nasady z dwóch powodów: 1) tuszowanie blisko nasady może powodować rozpuszczanie się tuszu w ciągu dnia w kontakcie z łzami i wpływanie go do oka, 2) ukłucie się szczoteczką w górną linię wodną = odruchowe zaciśnięcie oczu = wpłynięcie jeszcze mokrego tuszu do oka. Podkładu do twarzy nigdy nie aplikujemy w okolice oczu, od tego jest korektor. Również w przypadku korektora należy pamiętać, by nie aplikować go aż do linii rzęs, lecz zachować bezpieczny odstęp od linii rzęs

W przypadku korzystania z kropli nawilżających do oczu, najlepiej użyć ich przed wykonaniem makijażu, choć oczywiście nie zawsze będzie to możliwe, np. podczas używania kropli w ciągu dnia w celu nawilżenia oczu. Wówczas należy zachować szczególną ostrożność przy aplikacji, przydatny może się też okazać makijaż wodoodporny, dzięki któremu ryzyko rozpłynięcia się będzie mniejsze. Ja zwykle mam przy sobie czysty patyczek kosmetyczny i jeśli widzę, że wypływający nadmiar kropli zaraz narobi mi szkód, to delikatnie osuszam patyczkiem, oczywiście nie wprowadzając patyczka do oka, dokonuję korekty tylko na skórze/rzęsach. 

Aerozole i dezodoranty mogą podrażniać oczy i szkodzić soczewkom - pamiętaj o dokładnym zamknięciu oczu przy stosowaniu antyperspirantu w sprayu, lakieru do włosów czy suchego szamponu (najlepiej będzie używać takich produktów jeszcze przed założeniem soczewek), opuść pomieszczenie lub pozostaw oczy zamknięte jeszcze przez jakiś czas z uwagi na unoszące się opary/drobinki. Zachowaj szczególną ostrożność przy aplikacji fixerów do makijażu, by nie dostały się do oczu. 

Uważaj na soczewki podczas suszenia włosów suszarką - mogą się wysuszyć, powodując dyskomfort. Należy często mrugać i uważać na strumień powietrza, nie kierować go na twarz.


Higiena kosmetyków oraz akcesoriów 


Pamiętaj o regularnej wymianie tuszu do rzęs oraz kosmetyków kolorowych do oczu, pilnuj dat ważności oraz PAO (period after opening). Niektórzy zalecają wymianę tuszu nawet co miesiąc, a trzy miesiące to już absolutne maksimum. W tuszu rozwija się sporo bakterii, a wyschnięty może się o wiele mocniej osypywać do oka. Regularnie myj i dezynfekuj swoje pędzle. Regularnie nie oznacza regularnie raz w miesiącu - najlepiej codziennie używać czystych akcesoriów. Miło będzie postawić na akcesoria dobrej jakości - o miękkim włosiu, niedrażniącym skóry. Nigdy nie korzystaj z cudzych kosmetyków i akcesoriów do makijażu, by uniknąć infekcji, mogącej prowadzić do poważnych chorób oczu. Mycie rąk przed wykonaniem makijażu to podstawa.


Inne ważne zasady stosowania szkieł kontaktowych


Delikatnie odejdę od makijażu, ale temat higieny i prawidłowego stosowania soczewek jest tak ważny, że skorzystam z okazji i nie mogę go pominąć. Korzystając z soczewek kontaktowych, należy bezwzględnie dbać o higienę - przed aplikacją dokładnie umyć ręce łagodnym mydłem i wytrzeć je do sucha, najlepiej w jednorazowy ręcznik papierowy (na zwykłym ręczniku może być już sporo bakterii). Soczewki należy aplikować opuszkiem palca - nigdy nie chwytamy ich paznokciem, pęsetą i innymi ostrymi narzędziami! Zawsze należy zwrócić uwagę, czy wkładamy soczewkę właściwą stroną (soczewka ma mieć kształt okrągłej miseczki, a nie płaskiego talerzyka) - uwierzcie mi, kto raz założył soczewkę na lewą stronę, już NIGDY nie będzie chciał popełnić tego błędu. Zawsze należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy soczewka nie posiada uszkodzeń (wyrzucamy!) oraz zabrudzeń (czyścimy!). Absolutnie nie wolno dwukrotnie używać tego samego płynu do czyszczenia soczewek, płyn za każdym razem musi być świeży. Samo zalewanie szkieł na noc również nie wystarczy - warto je raz na jakiś czas oczyścić opuszkami palców poprzez delikatne (!) pocieranie przy pomocy płynu przez kilka sekund*. Pojemnik na soczewki również należy czyścić świeżym płynem (nigdy bieżącą wodą!!!) i osuszać ręcznikiem papierowym. Soczewki nie mogą mieć kontaktu z wodą (prysznic, basen). Nie wolno spać w soczewkach do tego nieprzeznaczonych oraz przekraczać czasu ich stosowania (np. soczewki dwutygodniowe/miesięczne). Nie należy nosić soczewek w ciągu dnia dłużej, niż zalecane przez producenta (tu należy zajrzeć do ulotki konkretnych soczewek, czasem jest to np. max. 12-14 godzin, warto również skonsultować się z lekarzem)**. Pracując przy komputerze, pamiętaj o częstym mruganiu, być może warto się zaopatrzyć w krople nawilżające, koniecznie te bezpieczne dla soczewek. 

Jeżeli zauważysz cokolwiek niepokojącego - np. zaczerwienienie oczu, opuchnięcie, pieczenie - należy zaprzestać stosowania makijażu i soczewek, a jeśli objawy nie ustąpią lub są mocno nasilone - skontaktować się ze specjalistą. Wzrok masz tylko jeden, dbaj o niego!

* nie dotyczy soczewek jednodniowych, których nie czyścimy - codziennie zakładamy świeżą
** nie dotyczy soczewek typo day&night, które można nosić w dzień oraz w nocy

Alcon DAILIES® AquaComfort Plus soczewki jednodniowe

Dailies® AquaComfort Plus


Przez ostatnich kilka lat z pełnym zadowoleniem stosowałam soczewki miesięczne FitView Monthly (wersja klasyczna oraz Advance), ale ostatnio po raz pierwszy zdecydowałam się na soczewki jednodniowe Dailies AquaComfort PLUS. Soczewki jednodniowe są pakowane każda osobno, rano je zakładamy, wieczorem wyrzucamy, nie są to soczewki przeznaczone do czyszczenia i za każdym razem aplikujemy nową, świeżą soczewkę. Soczewki jednodniowe okazały się być jeszcze bardziej komfortowe nawet przy całodniowym stosowaniu! W przypadku miesięcznych, noszenie kropli nawilżających było dla mnie obowiązkowe, szczególnie podczas długiej pracy przy komputerze, teraz nie czuję takiej potrzeby, soczewka jest perfekcyjnie nawilżona od rana do wieczora, bez uczucia suchości czy dyskomfortu. Przez pierwsze 2-3 dni miałam większe trudności z aplikacją, gdyż soczewki DAILIES okazały się dużo cieńsze, bardziej elastyczne i wywijające się :). Na szczęście to tylko kwestia wprawy i szybko się do nich przyzwyczaiłam. Dzięki temu otrzymujemy o wiele większy komfort stosowania dzięki dużej elastyczności i jeszcze lepszemu dopasowaniu do oka - są po prostu niewyczuwalne, a nawet mniej widoczne (mniej wyraźna obwódka wokół tęczówki). Polecam z uwagi na wysoki komfort stosowania :)

Czy wiecie, że sklep szkla.com posiada stacjonarne soczewkomaty? :)

Soczewkomat szkla.com Galeria Rumia
Soczewkomat szkla.com w Galerii Rumia (moje miasto rodzinne)

Nosisz soczewki? A może chcesz zacząć? :) Chętnie rozwieję wszelkie wątpliwości!

Wpis powstał we współpracy z szkla.com - sklepem, którego zadowoloną klientką jestem od 2013 roku i zakupy w nim mogę polecić z całego serducha! Świetna obsługa klienta, częsta darmowa dostawa oraz zniżki, wysyłka do paczkomatu, a od niedawna nawet stacjonarne soczewkomaty, fantastyczne marki własne, jak choćby wspomniany FitView. Informacje zamieszczone we wpisie nie stanowią profesjonalnej porady medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji ze specjalistą. Przed rozpoczęciem korzystania z soczewek, należy skonsultować się z lekarzem. 

Dziękuję za odwiedziny! :)

Jeżeli podoba Ci się tutaj - polub mnie na Facebooku oraz Instagramie,
będzie mi bardzo miło, a Ty nie przegapisz żadnych nowości! :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz